Учора, 23 жовтня, на Полтавщині відкрили повністю оновлене шкільне укриття — ремонт у сільському Пирогівському ліцеї завершив KSE Foundation, благодійний фонд Київської школи економіки, завдяки внеску Райффайзен Банку. Окрім облаштованого простору для учнів, сховище також має яскраві дитячі столики та стільці для найменших — під час повітряних тривог тут перебуватимуть вихованці дитячого садка «Казка», що поруч.
Усього сховище зможе прихистити 200 осіб: 152 ліцеїстів, які приїжджають на навчання з семи навколишніх сіл, 35 дошкільнят, а також вчителів і вихователів. Аби перевірити виконані роботи, укриття відвідали представники Райффайзен Банку Артем Нідзельський, Віктор Майоров і Людмила Чорна. Також на відкриття завітав заступник Глобинського міського голови Олександр Кочерга.
«Райффайзен Банк системно підтримує освітні заклади та інвестує в безпеку освіти майбутнього покоління. Завдяки таким проєктам, як «ЗАХИСТОК: Безпечна освіта», ми створюємо умови для очного навчання дітей під час повномасштабної війни. Ми продовжуємо підтримувати освітні проєкти попри все, адже безпека є основою для відновлення повноцінного навчального процесу», — наголосив Артем Нідзельський, директор Південно-Східного регіону з питань роздрібного бізнесу.
Коли розпочалося повномасштабне російське вторгнення, укриття в ліцеї не було підготовлене до умов воєнного часу — тут був земляний насип замість підлоги, лише половина приміщення освітлювалася, не було вентиляції, а низька стеля ускладнювала переміщення.
Сховище у Пирогівському ліцеї відремонтували в межах заснованої у 2022 році KSE Foundation всеукраїнської ініціативи «ЗАХИСТОК: Безпечна освіта». Райф є її найбільшим благодійником.
«Завдяки підтримці Райфу, тепер ще майже 190 дітей будуть у захистку під час тривог. Це системна інвестиція, яку банк робить у розбудову освіти — адже укриття залишається базовою умовою для відновлення офлайн-навчання. У селах повернути дітей за парти особливо важливо: тут фіксують найбільші освітні втрати через війну, а дистанційні уроки супроводжуються додатковими викликами, від браку необхідної техніки до відсутності інтернету», — зазначає Світлана Денисенко, директорка KSE Foundation.
В укритті:
- влаштовано електромережі та освітлення;
- влаштовано вентиляцію;
- облаштовано санвузли (від монтування перегородок з газоблоку до встановлення сантехніки, бойлера, сололіфтів і навіть душу для маленьких вихованців);
- влаштовано підлогу з бруківки та стяжку на підлозі в санвузлі;
- відремонтовано та пофарбовано стіни та стелі;
- демонтовано старі двері та електромережі;
- встановлено вхідні протипожежні та міжкімнатні металопластикові двері;
- вмонтовано поручні на сходах;
- збільшено висоту приміщення за рахунок винесення ґрунту;
- закуплено м’які лави, столики та стільці.
Відновлення повноцінного очного навчання було пріоритетною метою для всього колективу ліцею, зізнається директорка навчального закладу Любов Губенко. Адже через нестабільний інтернет і відсутність у дітей гаджетів, дистанційні заняття не могли повною мірою замінити уроки в класах, каже вона.
«Заклад освіти повинен щодня чути щирий сміх дітей, а діти мають відвідувати цікаві уроки вчителів. Освіта та безпека завжди на часі. Необхідно тут і зараз підтримувати дітей, мотивувати їх та вчити бути справжніми патріотами, а це можливо якісно зробити тільки при живому спілкування», — переконана Любов Губенко.
Ліцей знаходиться неподалік від міста Кременчук та Світловодської ГЕС, тож наявність укриття, у якому комфортно перебувати дітям навіть під час затяжних повітряних тривог, є особливо важливою.
«Ремонт укриття — це великий ковток свіжого повітря для нас. Світле приміщення, система вентиляції та рекуперації, сучасні санвузли, просторі місця для навчання — це все дає змогу охопити якісною та безпечною освітою дітей із семи сіл, які навчаються у нашому ліцеї. Відчувається велика різниця між «до» та «після». Тішить, що наші діти тепер мають гідні умови», — додає директорка ліцею.
З 2022 року у межах ініціативи «ЗАХИСТОК: Безпечна освіта» вдалося облаштувати понад 90 укриттів у 13 областях України. У вересні KSE Foundation розпочав новий етап проєкту — «За-хист-ок», який спрямований на обладнання шкільних сховищ у сільській місцевості. Підтримайте ініціативу за посиланням.