Ілля та Вячеслав Рибачики — молоді винахідники, які створили VR-симулятор для навчання саперів завдяки гранту Talents for Ukraine.

Сьогодні Україна є найбільш замінованою країною у світі внаслідок російської збройної агресії. Близько 142 тисячі км² (це більше, ніж Португалія і Швейцарія разом узяті) вважаються потенційно замінованими, а саперів критично не вистачає. Саме тому інновації у сфері розмінування стають надзвичайно важливими.

Ілля та Вячеслав Рибачики — ліцеїсти та одні з переможців грантової програми Talents for Ukraine від KSE Foundation. Це молоді винахідники, які працюють над VR-симулятором для навчання саперів. Їхня розробка допомагає підготувати фахівців швидше, безпечніше та ефективніше, використовуючи передові технології віртуальної реальності. Симулятор дозволяє імітувати різні ландшафти та включає три етапи навчання: вивчення теорії, практичні завдання та аналіз помилок разом з інструктором.

Завдяки гранту Talents for Ukraine брати змогли придбати необхідне обладнання та вдосконалити свою розробку:

«Оскільки ми займаємось програмуванням і робототехнікою, для реалізації задуманих проєктів нам потрібні були спеціальна гарнітура та інші матеріали. Завдяки грантовій підтримці від KSE Foundation ми змогли це реалізувати», — зазначають вони.

VR-симулятор імітує реальні сценарії знешкодження мін.

«Надягнувши окуляри, користувач потрапляє, наприклад, у ліс, де за допомогою міношукача шукає міни. Потім він повинен знешкодити їх. Практична частина містить три найбільш поширені, за словами саперів, у реальному житті сценарії: знешкодження протипіхотної міни TM-62M, міни-пелюстки та розтяжки», — пояснюють розробники.

Унікальність системи полягає у її гнучкості та адаптивності до різних умов.

«VR-симулятор — це імітація всього навчального процесу у віртуальному середовищі. Але важливо розуміти, що наша розробка не покликана замінити польові навчання, а доповнити їх, заощаджуючи час, людський ресурс та використання матеріально-технічної бази. Крім того, у віртуальній реальності є можливість додавати різні умови, змінювати ландшафти тощо», — наголошують брати Рибачики.

Винахід модернізують за порадами саперів, які вже протестували симулятор:

«Саме вони порадили додати функцію запису дій користувача з подальшим аналізом разом з інструктором. Вони ж зазначили, що система актуальна і потрібна», — зазначають брати.

Їхній VR-симулятор вже отримав високу оцінку — друге місце на Всеукраїнському конкурсі «InventorUA». Та найголовніше — ця технологія може врятувати життя, допомагаючи саперам ефективніше готуватися до небезпечної роботи.

Більше переможців Talents for Ukraine: https://150.foundation.kse.ua/

KSE Foundation щодня працює для підтримки людей і розвитку інноваційної України через освіту завдяки благодійникам і партнерам.
Пожертвувати